HTAi Kongresi, 15-19 Haziran 2013, Seul, Güney Kore

HTAi Kongresi, 15-19 Haziran 2013, Seul, Güney Kore
Bu yıl 10.’su düzenlenen HTAi (Health Technology Assessment International) Kongresi 15-19 Haziran tarihlerinde Güney Kore Seul’de gerçekleşti. ‘Evidence, Values & Decision Making: Science or Art?’ ana temasına  sahip kongreye Türkiye’den Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği Eğitim Görevlisi ve ANHTA (Ankara Numune Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Birimi) Başkanı Doç.Dr.Rabia Kahveci ve Uzman Dr. Esra Meltem Koç katıldı.
Güney Kore Ulusal Kanıta Dayalı Sağlık Bakımı İşbirliği Ajansı (NECA) tarafından organize edilen kongrenin ev sahipliğini, 2013 HTAi Yerel Organizasyon Komitesi ile Sağlık ve Kalkınma Bakanlığı yaptı.
Genel olarak bakıldığında HTAi 2013 her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm katılımcıların birbirlerinden çok şey öğrendiği ve sağlık politikası alanındaki güncel değişimlerin bizzat üst düzey sağlık politikacıların ağzından duyulmasına fırsat tanıyan verimli bir toplantı olarak geçti. Seul’ün misafirperver evsahipliğiyle de tanışma fırsatı doğurdu. Aynı toplantıda Doç Dr Rabia Kahveci HTAi yönetim kurulu kararı ile bir sonraki dönem için yönetim kuruluna onursal üye olarak davet edildi. Yine aynı kongrede özel ilgi gruplarının toplantıları da oldukça verimli geçti. Gelişmekte olan ülkelerde STD özel ilgi grubu bu yıl başkan yardımcılığı seçimini yaptı. Seul’de kurucu başkan olarak başladığı görev süresi dolan Dr Joseph Mathew (Hindistan) başkanlık görevini iki yıldır başkan yardımcılığını sürdüren Dr Paulo Picon’a (Brezilya) devretti. Yapılan seçimde yeni başkan yardımcılığı görevine Dr Kahveci seçildi. Dr Kahveci bu grubun iki yıl başkan yardımcılığı iki yıl ise başkanlık görevini sürdürecek. Dr Kahveci HTAi 2013’de ayrıca HTA Erken Kariyer İletişim Ağının da yürütme kurulunda göreve başladı.
ANHTA bu kongrede 4 poster ve 1 sözlü sunumla temsil edildi. Birim bu şekilde faaliyetlerini uluslar arası arenada da paylaşma ve alanında uzman kişilerle görüş paylaşma fırsatı buldu.
Büyük ilgi gören poster başlıkları şöyleydi;
 -Setting Up Bone Bank: A Health Technology Assessment Study
Dilek KANYILMAZ, Emine ÖZER, Esra Meltem KOÇ, Elife DİLMAÇ, Rabia KAHVECİ, Nurullah ZENGİN

 

Dosyalar: HTA in Turkey. HTAi 2013 

              HTA in Turkey. Rabia Kahveci. HTAi 2013

              Albumin use poster RK Seul 2013 HTAi v.final

             Kemik bankası poster RK Seul 2013 HTAi v.final

 


: