INAHTA: Sağlık bakımı teknolojisinin özelliklerinin,sonuçlarının ve/ya da etkilerinin sistematik değerlendirilmesi.Bu, teknolojilerin dolaylı, amaçlanmayan sonuçlarını olduğu kadar doğrudan ve amaçlanan sonuçlarını da işaret eder.Temel amacı sağlık bakımında politika yapmayla ilgili teknoloji hakkında bilgi vermek.HTA, çeşitli metotlar tarafindan çizilen açık analitik çerçeveleri kullanan, disiplinlerarasi gruplar tarafindan yürütülmektedir.

 

HTAi: Bahsedilen teknolojinin dolaylı, amaçlanmayan sonuçlarını olduğu kadar doğrudan ve amaçlanan sonuçlarını da  işaret ederek,  daha çok sağlık teknolojileriyle ilgili karar alma hakkında bilgi vermeyi amaçlayan, , sağlık teknolojisinin özellik ve sonuçlarının sistematik değerlendirilmesi.

Not: HTA, çeşitli metotlar tarafindan çizilen açik analitik çerçeveleri kullanan,disiplinlerarası gruplar tarafindan yürütülmektedir.

 

NICE: Sağlık teknolojisinin klinik ve maliyet etkililik yönünü belirleyen süreçtir. NICE sağlık teknolojilerinin değerlendirilmeleri yeni ve mevcut sağlık teknolojilerinde hastalara, sağlık profesyonellerine  ve yöneticilere tavsiyeler sağlamak için oluşturulmuştur.

 

: